Rallylydnadstävling 15 december 2012

 Domare:Peter Sandström

Fortsättningsklass

1) Gospelash Viggo   golden retriever   Catherine Månsson   Alvesta Hundungdom   96  kval.poäng
1) Bozz  ej stambokförd  Lena Mattsson  Jönköping BHK  96  kval.poäng
3) Canagold's Red Delicious  tollare  Helen Sesö  Sävsjö BK  86  kval.poäng
4) Wenarjas Gentle Dahlia  kooikierhondje  Eva Wejdmark  Sävsjö BK  76  kval.poäng
5) Toffedreams Take Tea And See   flatcoated retriever   Christina Mörnefält  Eksjö BK  71  kval.poäng
6) Gwragged Annvn Moonstoone  parson russel terrier   Marianne Fransson   Ulricehamns BK  67  godkänd
7) Chess Player Tissot  australian shepherd  Britt-Marie Mörnefält   Eksjö BK  19  godkänd

 

Nybörjarklass

25 startande

1) Saga ej stambokförd Syrene Labdin Levin Sävsjö BK 91 kval.poäng
2) Marzeminos Chess briard Eva Bergzén Växjö BK 89 kval.poäng
3) Toolah ej stambokförd Linda Färnevik Tomten BHK 87 kval.poäng
4) Trollborder Pelle Pepparkaka borderterrier Catja Paulsson Växjö BK 85 kval.poäng
5) Mångsysslarens Allvetande Alva cocker spaniel Katarina Johansson Vetlanda BHK 85 kval.poäng
6) Windedos Midori australian shepherd Kristina Carlsson Sävsjö BK 80 kval.poäng
6) Preztiges Zhag-Matt schäfer Torlot Skafte Aronson Eksjö BK 80 kval.poäng
6) Mångsysslarens Ambitiösa Alma cocker spanel Katarina Johansson Vetlanda BHK 80 kval.poäng
6) Vildvingens Kanel welsh springer spaniel Pernilla Johansson Nässjö BK 80 kval.poäng
6) Seamist Spiced Ice collie långhår Marie Palmgren Nässjö BK 80 kval.poäng
11) Tejarpdalens Mandeville The Strong ISW terrier Kerstin Engström Sävsjö BK 78 kval.poäng
12) Götängens Fixa Midsommardröm dansk-svensk gårdshund Lena Sandberg Nilsson Vimmerby BHK 76 kval.poäng
13) Ruby Passions Galliano Hot Shot australian shepherd Alice Åström Skillingaryd Attilla BK 75 kval.poäng
14) Goldblossoms Boomerang golden retriever Ing-Marie Johansson Sävsjö BK 70 kval.poäng
15) Bergrikets Amazing Lexie tollare Sandra Gustafsson Tomten BHK 68 godkänd
16) Rondeus Qualified Queen labrador retriever Ulla Erdeberg Vetlanda BHK 68 godkänd
17) Working Beutys My Melody tollare Ulrika Svensson Växjö BK 54 godkänd
18) Türingens Yra rottweiler Ulla Sandberg Värnamo BHK 53 godkänd
19) Vildvingens Cayenne welsh springer spaniel Vega Äng Sävsjö BK 34 godkänd
20) Delawere Sweet Mandora golden retriever Lovisa Ahlstedt Eksjö BK 23 godkänd

 

 

Lydnadstävling 9 december 2012

Elit

Domare: Mikael Gustavsson

3 startande

1) Fagerlands Röda Idefix De Amorex tollare Martha Landin Karlshamns BK 280 förstapris
2) Fårhagens Mil border collie Anna E Holm Värnamo BHK 273,5 förstapris
3) Vadoca Kardemumma vizsla korthår Anna Lund Växjö BK 270,5 förstapris

 

Klass 3

Domare: Eva Kurtsson

5 startande

1) Adiolas Billy Boy schnauser p Jens Johansson Jönköpings BHK 292 förstapris
2) Ever On Jeff border collie Jenny Nilsson Växjö BK 270 förstapris
3) Black Zone´s Han Solo australian shepherd Stefan Carlsson Växjö BK 268 förstapris
4) Trail Of Siberia´s Xa schäfer Sophie Ekelund Höglandets BK 265,5 förstapris
5) Kelliegårdens Fun border collie Lena Dahlberg Hultsfreds BHK 246 andrapris

 

Klass 2

Domare: Mikael Gustavsson

 5 startande

1) Zenit V Erikson airedaleterrier Eva Persson Lesseboortens BK 180 förstapris
2) Raskabo Tazze schäfer Birgitta Persson Sävsjö BK 167,5 förstapris
3) Zuma collie långhår Inga Elmersson Vetlanda BHK 165,5 förstapris
4) Crofter Holdings Wailing Wind australian shepherd Ing-Marie Johansson Sävsjö BK 162 förstapris

 

Klass 1

Domare: Eva Kurtsson

11 startande

1) Cittra collie långhår Inga Elmersson Vetlanda BHK 172 förstapris
2) Askrikes Snöman labrador retriever Josefine Kenttä Sommenbygdens BK 169 förstapris
3) Comics Wizard Kiss flatcoated retriever Elinor Rohlin Sävsjö BK 167 förstapris
4) Björklyckans Itz Gnista pudel stor Nathalie Ström Växjö BK 158 andrapris
5) Julie Av Centaurus malinois Anna Lindelöf Växjö BK 154 andrapris
6) Av Ulfsäter Hedda schapendoes Anna Svärd Nässjö BK 149,5 andrapris
7) Chess Palyer Tissot australian shepherd Britt-Marie Mörnefält Eksjö BK 148,5 andrapris
8) Juvel Av Centaurus malinois Helene Sesö Rasklubben för belgiska vallhundar 129 tredjepris
9) Stenseitens Daami finsk lapphund Pia Ravnell Bogar Njudungs BK 124 tredjepris
10) Svea ej stambokförs hos SKK Zandra Elmner Njudungs BK 122 tredjepris
11) Absolutrottis Ava rottweiler Jessica Karmetun Njudungs BK 110 tredjepris

 

 

Rallylydnadstävling 6 oktober 2012

Domare: Peter Sandström

Fortsättningsklass

17 startande

1) Canagold´s Poker Alice Saga tollare Desireé Sesö Sävsjö BK 92 kval.poäng
2) Wings Of Pegasus Annastasia Prilla samojed Gunnel Persson Torsås BK 91 kval.poäng
3) Canagold´s Dalwhinnie Tazza tollare  Desireé Sesö Sävsjö BK 84 kval.poäng
3) Månfares Black Beetle Lipton labrador retriever Cecilia Karlsson Ulricehamns BK 84 kval.poäng
5) King Edward´s Fia Filur Tindra, keeshond Lisa Jensen Tranås BK 78 kval.poäng
6) Sörhofs Delight Della hovawart Birgitta Andersson Borås BK 77 kval.poäng
7) Vavoom´s Material Girl Scilla pudel stor Helena Florin Habo BHK 49 godkänd
8) Moonhaven Elegant Empress Emmy kooikerhondje Sandra Varpula Gustavsson Södra Älvsborgs KK 46 godkänd
9) Skullsam´s Betty Boop Betty samojed Camilla Olsson Svenska polarhundklubben 24 godkänd

 

 

Nybörjarklass

 

30 startande

1) Bushundens Pippi Långstrump Zoya tollare Emilie Lindgren Värnamo BHK 98 kval.poäng
2) Vallhunden Gizmo border collie Sandra Sarén Jönköping BHK 95 kval.poäng
3) Oak Spring´s Don Carlos Isak papillon Emilie Lindgren Värnamo BHK 91 kval.poäng
3) Gospelash Viggo golden retriever Catherine Månsson Växjö BK 91 kval.poäng
3) Next Ester´s Fabiola dvärgschnauzer Karin Falk Värnamo BHK 91 kval.poäng
6) Rapport´s Lovis schäfer Ingrid Edvardsson Njudungs BK 85 kval.poäng
7) Night Ninja´s Flower Power Alice shetland sheepdog Angelica Andersson Tranås BK 81 kval.poäng
8) Kåpåsens William Deutz Willie cocker spaniel Erika Johansson Värnamo BHK 76 kval.poäng
9) Sisterhood Killing Joke Findus pudel mellan Sophi Nersäter-Nilsson Huskvarna HK 71 kval.poäng
10) White Parthenos Olydiga Brynhild Extra vit herdehund Eva-Lena Strömberg Sävsjö BK 70 kval.poäng
10) Bismas Magic-touch Perrin staffordshire bullterrier Cecilia Karlsson Ulricehamns BK 70 kval.poäng
12) Damisi´s Ambriz Ambi rhodesian ridgeback Petra Johansson Sävsjö BK 69 godkänd
13)  Goldblossoms Boomerang Chico golden retriever Ing-Marie Johansson Sävsjö BK 66 godkänd
14) Rostaggens Jippie-Jay Jippie australian kelpie Sandra Sarén Jönköping BHK 62 godkänd 
15)  Rocky labrador retriever Sarah Artursson Huskvarna HK 61 godkänd
15)  Askrikes Snöman Totte   Josefine Kenttä Sommenbygdens BK 61 godkänd 
17) Damisi´s Binah  rhodesian ridgeback Petra Johansson Sävsjö BK 57 godkänd
18) Texas   Martina Skoglund Eksjö BK 50 godkänd 
19) Tågabo Månster Mållgan Målle vit herdehund Eva-Lena Strömberg Sävsjö BK 38 godkänd 
           
           
           
           
           
           

 

 

Lydnadstävling 16 september 2012

Domare: Ewa Klase

Elitklass

2 startande

1) Busligans Gino kelpie Jan Starhamre Jönköpings BHK 271,5 förstapris
2) Maktez Chipz pumi Lisette Halvarsson Jönköpings BHK 165  

 

Klass 3

5 startande

1) Gaiagårdens Dionysos golden retriever Carina Nilsson Forserums BK 253,5 andrapris
2) Türingen´s Yrsa rottwelier Ulla Sandberg Värnamo BHK 228,5 andrapris
3) Wilse´s Enya schäfer Ann-Mari Fanger Sävsjö BK 225,5 andrapris
4) Raskabo Arrax schäfer Birgitta Persson Sävsjö BK 208 tredjepris
5) Gyllene Mix Goda Geisha golden retriever Anette Blomqvist SävsjöBK 158  

 

Klass 2

5 startande

1) Aspirant´s Exett schäfer Anders Sandström Norrköpings BHK 156,5 andrapris
2) Chevy´s Loclotus tervueren Rita Rydenståhl Eksjö BK 155 andrapris
3) Kogaråsen´s Vilse tervueren Adina Hermansson Sävsjö BK 144 andrapris
4) Ruth blandras Inger Malmström Nässjö BK   97  
5) Chandis Stella boston terrier Elisabet Månsson Kalmar BK   75  

 

Klass 1

8 startande

1) Raskabo Tazze schäfer Birgitta Persson Sävsjö BK 184,5 förstapris
1) Chess Player Tissot australian shepherd Britt-Marie Mörnefeldt Eksjö BK 184,5 förstapris
3) Crofter Holdings Wailing Wind australian shepherd Ing-Marie Johansson Sävsjö BK 180 förstapris
4) Damisi´s Binah rhodesian ridgeback Petra Johansson Sävsjö BK 132 tredjepris
5) Tågabo Månster Mållgan vit herdehund Eva-Lena Strömberg Sävsjö BK 129 tredjepris
6) Hayawani Sihri Fukuzana rhodesian ridgeback Helene Wrede Sävsjö BK 126 tredjepris
7) Damisi´s Chenzira rhodesian ridgeback Inger Ström Sävsjö BK 124,5 tredjepris
8) Windann´s Florence border collie Jessica Mann Jönköpings BHK 122,5 tredjepris

 

Brukstävling spår 5 augusti 2012

Högre klass

Domare: Ulf Axell och Jonny Petersson

5 startande

1) Guldstjärnans Spännande Daxe golden retriever Patrik Nilsson Njudungs BK 487,25 uppflyttad
2) Brantastigs Nimbus schäfer Hans-Åke Svensson Växjö BK 342 godkänd

 

Brukstävling spår 5 augusti 2012

Lägre klass

Domare: Ulf Axell och Jonny Petersson

5 startande

1) Maråsens Rally schäfer Britt-Marie Holst-Larsson Danderyd-Täby BK 489 godkänd
2) Mivinna's Amistar australian shepherd Johnny Merenius Alingsås BHK 486,75 godkänd
3) Kempssons Springtokiga Harry tollare Lina Holmström Nybro BK 417 godkänd
4) Miss Magoo's Beda kelpie Katarina Lundgren Södra Gotland BK 358,50 godkänd

 

Rallylydnadstävling 20 juli 2012

Nybörjarklass

Domare: Peter Sandström

34 startande

1) Canagold's Poker Alice tollare Desireé Sesö Sävsjö BK 97 Kval. poäng
2) Toffedreams Take Tea And See flatcoated retriever Christina Mörnefält Eksjö BK 93 Kval. poäng
2) Miss Mallorys Shine's Sparkle flatcoated retriever Anna Dahlberg Sävsjö BK 93 Kval. poäng
4) Hillfie Naturally Blond shetland sheepdog Pernilla Sterne Tranås BK 91 Kval. poäng
5) Aska shetland sheepdog Frida Nilsson Valdemarsvik BHK 90 Kval. poäng
5) Canagold's Dalwhinnie tollare Desireé Sesö Sävsjö BK 90 Kval. poäng
7) Kira blandras Jannika Tilly Gamleby BK 89 Kval. poäng
8) Kullaholm's Tjorven labrador retriever Anna-Stina Duerden Jönköpings BHK 87 Kval. poäng
8) Skyborne Say You Love Me whippet Helena Hellman Sävsjö BK 87 Kval.poäng
8) Dacke blandras Nathalie Löfgren Alvesta Hundklubb 87 Kval. poäng
8) Chess Player Tissot australian shepherd Britt-Marie Mörnefeldt Eksjö BK 87 Kval. poäng
8) Unico Elsie cane corso April Brorsdotter Habo BHK 87 Kval. poäng
13) Canagold's Red Delicious tollare Helene Sesö Sävsjö BK 87 Kval. poäng
14) Rödmossa Thilma finsk lapphund Anna Orestig Habo BHK 83 Kval. poäng
15) Avatar Futurian pudel, stor Yvonne Bengtsson Växjö BK 81 Kval. poäng
17) Atilas Yette schäfer Matild Edblom Svenska schäferklubben 80 Kval. poäng
17) Rocky blandras Sarah Artursson Jönköpings BHK 80 Kval. poäng
20) Seamoor Storm Sail shetland sheepdog Suzanne Nilsson Valdemarsvik BHK 79 Kval. poäng
20) Revärens Mannfred Mann shetland sheepdog Angelica Andersson Tranås BK 79 Kval. poäng
22) Madylike's Zoid labrador retriever Inger Söderqvist Jönköpings BK 77 Kval. poäng
22) Canis Peacock airdaleterrier Eva Persson Lesseboortens BK 74 Kval. poäng
24) Seamist Spiced Ice collie, långhår Marie Palmgren Nässjö BK 74 Kval. poäng
26) Swaara karen Laughing whippet Helena Hallman Sävsjö BK 70 Kval. poäng
27) Kogaråsen's Vilse tervueren Adina Hermansson Sävsjö BK 67  
28) Athena papillon Johan Pelmas Huskvarna HK 65  
29) Night Ninja's Flower Power shetland shepdog Christina Löwgren Eksjö BK 64  
30) Mimmi skånsk terrier Göran Eriksson Huskvarna HK 63  
31) White Parthenos Cuddly Crocodile vit herdehund Carola Landström Sävsjö BK 57  
32) Red Dawn The Gentry Queen Stuff shetland shepdog Ingela Wik Alvesta Hundklubb 50  
           
           
           
           
           

 

Brukstävling 13 maj 2012

Spår, elitklass

Domare: Erik Rosander och Birgitta Persson.

9 startande

1) Duckstream Alva's Gaston flatcoated retriever Ing-Marie Jonsson Jönköping BHK 552,75 cert
2) Kelliegårdens Don border collie Ronny Schuldt SBK:s Halmstadsavdelning 514,5 godkänd
3) Akjas Nemo schäfer Åke Blom Växjö BK 501 godkänd
4) Raskabo Pinja schäfer Anna Lemchen Skillingaryd Attila BK 501 godkänd

 

Rallylydnadsstävling 1 maj 2012

Domare: Peter Sandström

Resultat nybörjarklass, grupp A

26 startande

  1) Stjärnhult's Max-On schäfer Karin Johansson Borås BK 100 Kval. poäng
  2) Agrosofens Baletta tollare Martina Fransson Mönsterås BHK   99 Kval. poäng
  3) Whisperong Vallet T-rex papillon Ulrika Alva Johansson Papillonringen   98 Kval. poäng
  4) Rapport's Lovis schäfer Ingrid Edvardsson Njudungs BK   97 Kval. poäng
  5) Maktez Leija pumi Carina Lundström Nybro BK   95 Kval. poäng
  6) Herrekvarns Ricco shetland sheepdog Agneta A. Olofsson Nybro BK   94 Kval. poäng
  7) Ikwells Bet It Will Work flatcoated retriever Ulrica Fredriksson Ölands BHK   93 Kval. poäng
  8) Swaara Karin Laughing whippet Helena Hallman Sävsjö BK   91 Kval. poäng
  9) Vångström's Paws Stina eurasier Anna Hellborg Emmaboda BHK   89 Kval. poäng
10) Rödmossa Thilma finsk lapphund Anna Orestig Habo BHK   88 Kval. poäng
11) Vavoom's Material Girl storpudel Helena Florin Habo BHK   87 Kval. poäng
12) Boholdt Yello Bird malinois Annika Adolfsson Västerviks BK   85 Kval. poäng
13) Kogaråsen's Vilse tervueren Adina Hermansson Sävsjö BK   83 Kval. poäng
14) Padilias Amira shetland sheepdog Ingegärd Linde Linköpings BK   80 Kval. poäng
14) Monnhaven Elegant Empress kooikerhondje Sandra Varpula Gustavsson Södra Älvsborgs KK   80 Kval. poäng
16) Wenarjas Gentle Dahlia kooikerhondje Eva Wejdmark Sävsjö BK   70 Kval. poäng
17) Burningstep's Dragonfly shetland sheepdog Amelie Celander Kalmar BK   66  
18) Mari-mon's Nice Jewel Of Fantasy långhårig collie Monica Larsson Nybro BK   63  
19) White Parthenos Hjälpsamme Loke vit herdehund Jenny Åström Sävsjö BK   47  
20) Light My Fire Triton BdPK Evy Sandström Ulricehamns BK   39  

 

Resultat nybörjarklass, grupp B

25 startande

  1) Canagold's Poker Alice tollare Desireé Sesö Värnamo BHK 100 Kval. poäng
  2) Miss Mallorys Shine'n Sparkle flatcoated retriever Anna Dahlberg Sävsjö BK   97 Kval. poäng
  2) Fuerza's Kaksi schäfer Inki Sjösten Ronneby BK   97 Kval. poäng
  4) king Edward's Fia Filur keeshond Lisa Jensen Tranås BK   95 Kval. poäng
  5) Canagold's Dalwhinnie tollare Desireé Sesö Värnamo BHK   90 Kval. poäng
  6) Jim's BC Zelo border collie Roland Sjösten Ronneby BK   89 Kval. poäng
  7) Verguns Ana vit herdehund Ulla Karlsson Emmaboda BK   88 Kval. poäng
  7) Tolsebodas Nippa drever Martina Fransson Mönsterås BHK   88 Kval. poäng
  9) Deen's Timo riesenschnauzer Anna-Carin Lönn SM lydnad och agility   83 Kval. poäng
10) Jaktia Erik cocker spaniel Anna-Carin Lönn SM lydnad och agility   77 Kval. poäng
11) Deen's Palle riesenschnauzer Anna-Carin Lönn SM lydnad och agility   75 Kval. poäng
12) Blancock's Total Lost cocker spaniel Marita Fagerberg Elfsborgs BHK   73 Kval. poäng
13) Dark'n Smart Run To The Hills groenendael Ulla Karlsson Emmaboda BK   72 Kval. poäng
14) Canagold's Red Delicious tollare Helene Sesö Sävsjö BK   71 Kval. poäng 
15) Sisterhood Killing Joke pudel mellan Sophi Nersäter-Nilsson Huskvarna HK   69  
16) Seamist Spiced Ice collie långhår Marie Palmgren Nässjö BK   66  
17) Bennaz' Uu-uszih Kru-nhis pumi Ebba Leijon Tibro BK   63  
18) Vallbyviks Samwise Gamgi stabyhoun Gunilla Rosenquist Sävsjö BK   55  
19) Naglo's Calypso DSchnSV Hanna Bergström Tibro BK   48  
20) Revärens Mannfred Mann shetland sheepdog Angelica Andersson Tranås BK   45  
21) White Parthenos Försonade Eir vit herdehund Titti Benjaminsson Tibro BK   30  

 

Brukstävling 14 april 2012

Spår, appellklass

Domare: Anita Andersen och Gertz Selin

9 startande

1) Krankesjöns Red Diamond golden retriever Nils-Jörgen Josefsson Vetlanda BHK 306 uppflyttad
2) Vickulas Rio kelpie Carina Holm Njudungs BHK 250,75 uppflyttad
3) Teahof Doris Day hovawart Anette Engdahl Lesseboortens BK 249,25 uppflyttad
4) Blackneck's B'buse malinois Lena Brolin Njudungs BHK 243,75 uppflyttad
5) Vallhunden Isa border collie Christel Natzen Värnamo BHK 240,50 uppflyttad
6) Borderness Hi Fi border collie Petter Albinsson Arvika BHK 246,50 godkänd
7) Trail Of Sibiria's Yammi schäfer Carina Melin Höglandets BK 201,00 godkänd
    Gebories Ginger Ale dvärgschnauzer Anne-Lie Andersson Nässjö BK bröt  
    Blackneck's A'öxi malinois Karina Sommansson Vetlanda BHK bröt  

 

 

Lydnadstävling 19 februari 2012

Elit

Domare: Erik Rosander

7 startande

1) Vadoca Kardemumma ungersk vizla, korthår Anna Lund Växjö BK 272.00 förstapris
2) Dagny Av Centaurus malinois Anna Lindelöf Växjö BK 262.50 förstapris
3) Krankesjöns Red Diamond golden retriever Nils-Jörgen Josefsson Vetlanda BHK 255.50 andrapris
4) Gyllene Mix Saga golden retriever Catherine Aspdahl Vetlanda BHK 249.50 andrapris
5) Roghöjdens N-y-alex flatcoated retriever Karin Bengtsson Vetlanda BHK 186.50  
6) Avatar Futurian pudel stor Caroline Bengtsson Växjö BK 142.50  
7) Fagerlands Röda Idefix De Amorex tollare Martha Landin Skellefteå BK   92.50  

 

Klass 3

Domare: Jonny Petersson

4 startande

1) Fårhagens Mil border collie Anna E Holm Ljungby BHK 274.50 förstapris
2) Hultrum's All I Have To Do Is Dream labrador retriever Ingegerd Wirén Arvika BHK 214.00 andrapris
3) Raskabo Arrax schäfer Birgitta Persson Sävsjö BK 129.00  
- Goldblossoms Boomerang golden retriever Ing-Marie Johansson Sävsjö BK bröt  

 

Klass 2

Domare: Erik Rosander

14 startande

1) Yenxxx's Hajax rottweiler Sara Wahlquist Växjö BK 178.50 förstapris
2) Thunder Dust's Jezz schäfer Sophia Magnussson Nybro BK 165.50 förstapris
3) Iza - Diana Bergqvist Njudungs BK 162.00 förstapris
3) Gyllene Mix Goda Geisha golden reriever Anette Blomqvist Sävsjö BK 162.00 förstapris
5) Adiolas Bee Nandi Bee schnauzer, peppar och salt Maria Kullberg Billinge BK 155.00 andrapris
6) Blixztra vit herdehund Johanna Strömberg Sävsjö BK 152.00 andrapris
7) Bambou De La Vallee Des Suessiones groenendael Christel Flink Sävsjö BK 145.00 andrapris
8) Tollarkullans Blazer Of Energy tollare Hanna Johansson Brunflo BHK 143.00 andrapris
9) White Parthenos Olydiga Brynhild vit herdehund Eva-Lena Strömberg Sävsjö BK 139.50 tredjepris
10) Thunder Dust's Chantelle schäfer Evelina Drywa Nybro BK 113.50 tredjepris
11) Ekespångs Supernanny bernen sennen Anna Fjordstig Vetlanda BHK 109.00 tredjepris
12) Zinka collie, långhår Inga Elmersson Vetlanda BHK 108.00 tredjepris
13) Breakpoint's Handsome Of Okey tervueren Hanna Hellgren Sommenbygdens BK 103.50 tredjepris
14) Tassegårdens Bibbi cavalier king charles spaniel Annelie Rosenberg Billinge BK   45.00  

 

Klass 1

Domare: Jonny Petersson

14 startande

1) Ging Beuty's Prince Of Stardust pudel stor Victoria Kullenberg Ljungby BHK 177.50 förstapris
1) Comics Wizard Kiss flatcoated retriever Elenor Rohlin Sävsjö BK 177.50 förstapris
3) Tullarbackens Illvilja kelpie Sara Ericsson Växjö BK 171.00 förstapris
4) Inga Av Centaurus malinois Anna Lindelöf Växjö BK 169.50 förstapris
5) Fjellalunda's Xuella rottweiler Sandra Hjelm Jönköping BHK 159.00 andrapris
6) Vildvingens Kanel welsh springer spaniel Pernilla Johansson Nässjö BK 156.50 andrapris
7) Gleaming Gallant Guard golden retriever Maria Lögdlund Skövde BK 148.50 andrapris
8) Crofter Holding's Wailing Wind austarlian shepherd Ing-Marie Johansson Sävsjö BK 141.00 andrapris
9) Vildvingens Cayenne welsh springer spaniel Vega Äng Sävsjö BK 136.00 tredjepris
10) Thunder Dust's Mizti schäfer Anna Drywa Nybro BK 124.50 tredjepris
11) Sunsilk's Mohawk australian shepherd Adina Magnusson Sveriges Hundungdom 118.00 tredjepris
12) Ruth - Inger Malmström Nässjö BK 110.00 tredjepris
13) Mimmi jack russel terrier Martina Johansson Nässjö BK 109.00 tredjepris
14) Astriid - Karin Nygren Kind Nässjö BK   81.00