Resultat 2013

 

Rallylydnadstävling, 14 december

Fortsättningsklass

Domare: Therese Petersson

13 startande

  1) Upp Swing bright Sky golden retriever Martina Stork Huskvarna HK 97 kval.poäng
  2) Saga ej stambokförd Syrene Landin Levin Sävsjö BK 94 kval.poäng
  3) Working Beautty´s My Melody tollare Ulrika Svensson Växjö BK 91 kval.poäng
  4) Tollartrollets Snöflinga tollare Anette Johansson Njudung BK 84 kval.poäng
  5) Runtunas Queen Anne labrador retriever Jennifer Hofsö Vetlanda BK 83 kval.poäng
  6) Götängens Fixa Midsommardröm dansk-svensk gårdshund Lena Sandberg Nilsson Vimmerby BHK 82 kval.poäng
  7) Bellmaker´s Indira labrador retriver Ann Linde Tranås BK 81 kval.poäng
  8) Lightschaps Luffa-Moon schapendoes Katarina Hansson Smålandstenar BK 80 kval.poäng
  9) Mångsysslarens Charmiga Carmen cocker spaniel Katarina Johansson Vetlanda BHK 74 kval.poäng
10) Tejarpsdalens Mandeville The Strong isw terrier Kerstin Engström Sävsjö BK 68 godkänd

 

Nybörjarklass

Domare: Therese Petersson

46 startande

  1) Svea ej stambokförd Zandra Elmner Njudungs BK 100 kval.poäng
  2) Iggi ej stambokförd Cornelia Lönnqvist Ulricehamns BK 99 kval.poäng
  2) Tollartrollets Minerva tollare Evelina Karlsson Njudung  HU 99 kval.poäng
  4) Almond-joy borderterrier Catja Paulsson Växjö BK 97 kval.poäng
  4) Smiling Diamond´s Oriental Bazaar australian shepherd Jenny Lindqvist Smålandstenar BK 97 kval.poäng
  6) Sandvretens Rimma schäfer Helena Rygert Jönköping BHK 96 kval.poäng
  6) Flatterhaft Good Will Hunting flatcoated retriever Anna Engström Oskarshamns BK 96 kval.poäng
  8) Queen Lawless Fantastic Fiona mops Sylwia Zielinski Vetlanda BHK 95 kval.poäng
  8) Zypher ej stambokförd Lisa Petersson Åseda-Lenahovda 95 kval.poäng
10) Smiling Diamond´s Lady Grey australian shepherd Jenny Lindqvist Smålandsstenar BK 94 kval.poäng
10) Aussie Kullens Smilla australian shepherd Jenny Lindqvist Smålandsstenar BK 94 kval.poäng
12) Linette cavalier king Charles spaniel Jeanette Helgeroth Jönköping BHK 93 kval.poäng
13) Leagården´s Black & Tann Just Right kelpie Elin Joelsson Jönköping  BHK 92 kval.poäng 
13) Pelydryns Kanel welsh springer spaniel Eva Bergholtz Eksjö BK 92 kval.poäng 
13) Roseridge Record rodeshian ridgeback Maria Sjöberg Kind BK 92 kval.poäng 
13) Moonhaven Terrific Maroon kooikerhondje Maria Randau Vetlanda BHK 92 kval.poäng 
13) Silogården´s Fayanne beauceron Lillemor Edvinsson Åseda-Lenhovda BHK 92 kval.poäng 
18) Bullerbyns Alma mops Sylwia Zielinski Vetlanda BHK 89 kval.poäng 
19) Sotholmens Malena whippet Susanne Hugoson Småland-Öland kennelklubb 84 kval.poäng 
20) Aussieringens Icy Chill australian shepherd Elina Ekelund Nässjö BK 83 kval.poäng 
21) Askrikes Snöman labrador retriever Josefine Kentää Sommenbygden BK 81 kval.poäng 
22) Stina-Amazing boxer Susanne Karlsson Sävsjö BK 78 kval.poäng 
22) Grejaskogens Romeo kelpie Linnéa Andersson Mullsjö BK 78 kval.poäng 
22) Milington´s Hechicero De La Noche tibertansk terrier Susanne Fhyr Sv. spec.klubben för tibetanska raser 78 kval.poäng 
25) Gränslandets Upside-Down borderterrier Anne-Lie Green Växjö BK 75 kval.poäng 
26) Flinkagårdens Moschino dansk-svensk gårdshund Eva Johanson Åtvidabergs HK 74 kval.poäng 
27) Carnac´s Humble Hydra schapendoes Evelin Köhler Sv. Shapendoesklubben 73 kval.poäng  
27) Zathungens Ezz On Topp kelpie Ewa-Maria Hellander Tidaholms BK 73 kval.poäng  
29) Lowe ej stambokförd Alice Boeivie Gislaved-Västbo BK 71 kval.poäng  
29) Dundrgården´s Blixt schäfer Matilda Edblom Svenska schäferhundklubben 71 kval.poäng  
29) Pelle ej stambokförd Eva Johansson Åtvidabergs HK 71 kval.poäng  
29) Hagadahls Rapunzel schäfer Matilda Edblom Svenska schäferhundklubben  71 kval.poäng  
33) Dolly ej stambokförd Beatrice Landin Sommenbygdens BK 69 godkänd 
34) Ruth ej stambokförd Inger Malmström Nässjö BK 68 godkänd 
35) Windedoes Blueberryd Crumble australian shepherd Sara Salsbring Skellefteå Hundungdom 66 godkänd 
36) Gold Zita´s Sheridans shetland sheepdog Anna Norén Jönköping BHK 60 godkänd 
37) Mixi ej stambokförd Ida Davidsson Jönköping BHK 55 godkänd 
37) Achilles dansk-svensk gårdshund Marie-Louise Ljung Växjö BK 55 godkänd 
39) Björkebäcks Majan cavalier king Charles spaniel Jeanette Helgeroth Jönköping BHK 52 godkänd 
40) Gobitens Cicero ej stambokförd Karin Svensson Tingsryds BK 51 godkänd 
41) Andersbo Humle dansk-svensk gårdshund Marie-Louise Ljung Växjö BK 41 godkänd 
42) Dustar Starlight Athena tervueren Jan Levin Sävsjö BK 28 godkänd

 

Lydnadstävling, 8 december

Elitklass

Domare: Thomas Nyström

4 startande

1) Fårhagens Mi border collie Anna E Holm Värnamo BHK 283 förstapris
2) Busligans Yowie kelpie Conny Jägenstedt Jönköping BHK 239 andrapris
3) Adiolas Billy Boy schnauzer Jens Johansson Jönköping BHK 226 andrapris

 

Klass 3

Domare: Jonny Petersson

9 startande

1) Black Zone´s Michael Jackson australian shepherd Angelica Carlemarker Karlsson Ölands BHK 256,5 förstapris
2) Gyllene Mix Trixiga Twix golden retriever Catherine Aspdahl Jönköping BHK 247 andrapris
3) Bödavindens Faye schäfer Sara Carlsson Växjö BK 245,5 andrapris
4) Rozzo ej stambokförd Sara Wahlquist Växjö BK 245 andrapris
5) Whyalla´s Black Hunter kelpie Emma Kennmark Hultsfreds BHK 241,5 andrapris
6) Whizzbang´s Norah Jones ej stambokförd Jessica Lindell Ohlsson Jönköping BHK 228,5 andrapris
7) Zibi ej stambokförd Britta Lind Jönköping BHK 214,5 tredjepris
8) Seamist Spiced Ice collie långhår Marie Palmgren Nässjö BK 194 tredjepris
9) Gyllene Mix Goda Geisha golden retriever Anette Blomqvist Sävsjö BK 171  

 

Klass 2

Domare: Thomas Nyström

10 startande

1) Bazzakulls Bacardi tervueren Hanna Karlsson Njudung Hundungdom 179 förstapris
2) Flaming Rockstars Loreen tollare Anette Johansson Njudungs BK 166,5 förstapris
3) Havringens Ikon hollendse herdehound Åsa Thyrén Lind Hultsfreds BHK 165 förstapris
4) Dexline´s Mex Von Mackenzie rottwelier Linda Karlsson Sävsjö BK 158 andrapris
5) Kogaråsen´s X-it tervueren Carina Nilsson Forserums BK 140 andrapris
6) Vildvingens Kanel whelsh springer spaniel Pernilla Johansson Ulricehamns BK 125 tredjepris
7) Skogsstugan Busa schäfer Eva Johansson Växjö BK 122 tredjepris
8) Chess Player Tissot australian shepherd Britt-Marie Mörnefält Eksjö BK 112,5 tredjepris
9) Bella Nova´s Miss Cholima tollare Karin Ingwald Växjö BK 102,5 tredjepris

 

Klass 1

Domare: Jonny Petersson

12 startande

  1) Flatterhaft Heart Full Of Soul flatcoated retriver Ann-Sofie Sjögren Sävsjö BK 169 förstapris
  1) Eye Dog Glen Keith border collie Emelie Wickström Kind BK 169 förstapris
  3) Comics Wizard Kiss flatcoated retriever Elenor Rohlin Växjö BK 157,5 andrapris
  4) Lizsias Zam golden retriever Ulrika Lagerqvist Nässjö BK 152 andrapris
  5) Rottrobis Szaga rottweiler Susanne Sundberg Njudungs BK 149,5 andrapris
  6) Rondeus Qualified Queen labrador retriever Ulla Erdeberg Vetlanda BHK 143 andrapris
  7) Tollarbellas ChEri tollare Jane Carlsson Vetlanda BHK 139,5 tredjepris
  8) Footprints Gregersson yorkshire terrier Annelie Blom Nässjö BK 124,5 tredjepris
  9) Tonedo´s Super Harry border collie Pernilla Sterne Tranås BK 122,5 tredjepris
10) Stenseitens Daami finsk lapphund Pia Ravnell Bogar Njudungs BK 116 tredjepris
11) Fjellalunda´s Dante rottweiler Madelene Samuelsson Tranås BK 101 tredjepris
11) Windann´s Florence border collie Jessica Mann Jönköping BHK 101 tredjepris

 

 

Rallylydnadstävling, 21 september

Mästarklass

Domare: Martina Eberhard

7 startande

1) Toolah ej stambokförd Linda Färnevik Tomten BHK 94 kvalpoäng
2) Roscanaille´s Smack kelpie Maria Ivarson Götene BK 92 kvalpoäng
3) Havtornets Ruby Cabernet golden retriever Nina Steinbach Ronneby BK 85 kvalpoäng
3) Wings Of Pegasus Annastasia samojed Gunnel Persson Torsås BK 85 kvalpoäng
5) Canagold´s Poker Alice tollare Desirée Sesö Sävsjö BK 73 kvalpoäng
5) Rödmossa Thilma finsk lapphund Anna Orestig Habo BHK 73 kvalpoäng

 

Avancerad klass

Domare: Eva Hansson

6 startande

1) Andhämntningens Zc Hanna golden retriever Nina Steinbach Ronneby BK 97 kvalpoäng
2) Herrekvarns Ricco shetland sheepdog Agneta A. Olofsson Nybro BK 95 kvalpoäng
3) Maktez Leija pumi Carina Lundström Nybro BK 89 kvalpoäng
4) Frenja Ring My Bell shetland sheepdog Malin Palm Friberg Götene BK 86 kvalpoäng
5) Canagold´s Red Delicious tollare Desirée Sesö Sävsjö BK 80 kvalpoäng
6) Leagården Black & Tan Impression kelpie Christel Natzén Skillingaryd Attilla BK 70 kvalpoäng

 

Fortsättningsklass A

Domare: Eva Hansson

24 startande

1) Tollartrollets Mandelblom tollare Evelina Karlsson Njudungs Hundungdom 100 kvalpoäng
1) Seamist Spiced Ice collie långhår Marie Palmgren Nässjö BK 100 kvalpoäng
3) Cameron Eclipse ISW terrier Sara Kronberg Nybro HU 99 kvalpoäng
3) Saga ej stambokförd Syrene Levin Levander Sävsjö BK 99 kvalpoäng
5) Newsam´s Selma Lagerlöf samojed Malin Jansson Nybro BK 97 kvalpoäng
5) Merrymac Queene Of Diamonds irländsk terrier Marianne Henriksen Oskarshamns BK 97 kvalpoäng
7) Vallhunden Isa border collie Christel Natzén Skillingaryd Attilla  BK 93 kvalpoäng
8) Goldsand´s Camaro golden retriever Lovisa Torstensson Nybro BK 87 kvalpoäng
9) Tollartrollets Snöflinga tollare Anette Johansson Njudungs BK 86 kvalpoäng
9) Night Ninja´s Flower Power shetland sheepdog Christina Löwgren Eksjö BK 86 kvalpoäng
9) Working Beauty´s My Melodi tollare Ulrika Svensson Växjö BK 86 kvalpoäng
12) White Parthenos Dundrande Dagny vit herdehund Johanna Strömberg Sävsjö BK 85 kvalpoäng
12) Vildvingens Kanel whelsh springer spaniel Pernilla Johansson Ulricehamns BK 85 kvalpoäng
14) Chess Player Hit And Run australian shepherd Britt-Marie Mörnefält Eksjö BK 83 kvalpoäng
15) Windedos Midori australian shepherd Kristina Carlsson Vetlanda BHK 82 kvalpoäng
16) Light My Fire Magali BdPK Emelie Svensson Jönköpings BHK 81 kvalpoäng
17) Mångsysslarens Allvetande Alva cocker spaniel Katarina Johansson Vetlanda BHK 80 kvalpoäng
18) Mångsysslarens Charmiga Carmen cocker spaniel Katarina Johansson Vetlanda BHK 76 kvalpoäng
19) Grålötens Vilma Viljestark västgötaspets Gunvor Hjelmqvist Ulricehamns BK 70 kvalpoäng
20) Frideborgs Ådi Ålly Lilleman shetland shepdog Malin Palm Friberg Götene BK 51 godkänd

 

Fortsättningsklass B

Domare: Martina Eberhard

17 startande

1) Mångsysslarens Charmiga Carmen cocker spaniel Katarina Johansson Vetlanda BHK 98 kvalpoäng
2) Seamist Spiced Ice collie långhår Marie Palmgren Nässjö BK 97 kvalpoäng
3) Working Beauty´s My Melody tollare Ulrika Svensson Växjö BK 95 kvalpoäng
4) Vildvingens Kanel welsh springer spaniel Pernilla Johansson Ulricehamns BHK 92 kvalpoäng
4) Mångsysslarens Allvetande Alva cocker spaniel Katarina Johansson Vetlanda BHK 92 kvalpoäng
6) Saga ej stambokförd Syrene Levin Levander Sävsjö BK 91 kvalpoäng
7) Light My Fire Magali BdPK Emelie  Svensson Jönköpings BHK 90 kvalpoäng
8) Tollartrollets Mandelblom tollare Evelina Karlsson Njudungs Hundungdom 88 kvalpoäng
9) Vallhunden Isa border collie Christel Natzén Skillingaryd Attila BK 87 kvalpoäng
10) Chess Player Hit And Run australian shepherd Britt-Marie Mörnefält Eksjö BK 85 kvalpoäng
11) Tollartrolets Snöflinga tollare Anette Johansson Njudungs BK 84 kvalpoäng
12) Goldsand´s Camaro golden retriever Lovisa Torstensson Nybro BK 70 kvalpoäng
13) White Parthenos Dundrande Dagny vit herdehund Johanna Strömberg Sävsjö BK 63 godkänd
14) Windedos Midori australian shepherd Kristina Carlsson Vetlanda BK 59 godkänd
15) It´s Like Adonis God Of Desire BdPK Emelie Svensson Jönköpings BHK 51 godkänd
16) Grålötens Vilma Viljestark västgötaspets Gunvor Hjelmqvist Ulricehamns BK 50 godkänd

 

Nybörjarklass A

Domare: Martina Eberhard

15 startande

1) Goldblossoms Boomerang golden retriever Ing-Marie Johansson Sävsjö BK 98 kvalpoäng
2) Tejarpdalens Mandeville The Strong ISW terrier Kerstin Engström Sävsjö 97 kvalpoäng
3) Up Swing Bright Sky golden retriever Martina Stork Huskvarna HK 96 kvalpoäng
4) Rolling Dog´s Gallant Gidde vit herdehund Lena Mattsson Jönköpings BHK 93 kvalpoäng
5) Next Ester´s Fabiola dvärgschnauzer Karin Falk Värnamo BHK 89 kvalpoäng
6) Solskenets Dallimore  Red australian shepherd Jenny Åström Sävsjö BK 87 kvalpoäng
6) Jollychap´s The Magnificent Seven australian shepherd Kristina Carlsson Vetlanda BHK 87 kvalpoäng
8) Stina-Amazing boxer Susanne Karlsson Sävsjö BK 82 kvalpoäng
9) Torzka labrador retriever Hanna Theorin Småland-Öland Kenneklubb 77 kvalpoäng
10) Star Hatch Finest Ferrari collie, långhår Jenny Jonsson Svenska Collieklubben 72 kvalpoäng
11) Leagården´s Black & Tan Just Right kelpie Elin Joelsson Jönköping BHK 65 godkänd
12) Toka labrador retriever Caroline Karlsson Sveriges Hundungdom 63 godkänd
13) Oelandica´s Pedrillo boston terrier Christina Roth Saxnäs BHK 62 godkänd

 

Nybörjarklass B

Domare: Eva Hansson

16 startande

1) Next Ester´s Fabiola dvärgschnauzer Karin Falk Värnamo BHK 100 kvalpoäng
2) tejarpsdalens Mandeville The Strong ISW terrier Kerstin Engström Sävsjö BK 96 kvalpoäng
3) Toka labrador retriever Caroline Karlsson Sveriges Hundungdom 91 kvalpoäng
3) Rolling Dog´s Gallant Gidde vit herdehund Lena Mattsson Jönköping BHK 91 kvalpoäng
5) Chiroskas Cool Babe shetland sheepdog Christina Löwgren Eksjö BK 90 kvalpoäng
5) Up Swing Bright Sky golden retriever Martina Stork Huskvarna HK 90 kvalpoäng
7) Goldblossoms Boomerang golden retriever Ing-Marie Johansson Sävsjö BK 87 kvalpoäng
8) Torzka labrador retriever Hanna Theorin Småland-Öland Kennelklubb 86 kvalpoäng
9) Star Hatch Finest Ferrari collie, långhår Jenny Jonsson Svenska Collieklubben 83 kvalpoäng
10) Solskenets Dallimore Red austarlian shepherd Jenny Åström Sävsjö BK 78 kvalpoäng
11) White Parthenos Hjälpsamme Loke vit herdehund Jenny Åström Sävsjö BK 76 kvalpoäng
12) Oelandicia´s Pedrillo boston terrier Christina Roth Saxnäs BHK 74 kvalpoäng
13) Jollychap´s The Magnificent Seven australian shepherd Kristina Carlsson Vetlanda BHK 70 kvalpoäng
14) Leagården´s Black & Tan Just Right kelpie Elin Joelsson JönköpingBHK 55 godkänd

 

Lydnadstävling, 15 september

Domare: Karin Falk

Elit

1 startande

1) Stjärnglimtens Never Stop Neo golden retriever Tina Andersson Hörby BK 263 förstapris

 

 

klass 3

6 startande

1) Semaist Spiced Ice collie långhå Marie Palmgren Nässjö BK 244 andrapris
2) Goldblossoms Boomerang golden retriever Ing-Marie Johansson Sävsjö BK 224,5 andrapris
3) Whyalla´s Black Hunter kelpie Emma Kennmark Hultsfreds BHK 216,5 tredjepris
4) Gyllene MIx Goda Geisha golden retriever Anette Blomqvist Sävsjö BK 188  
5) Blue Wingfire´s X Of Hot Spice australian shepherd Marie Louise Fritz Nässjö BK 171  
6) Tova pumi Suzanne Herlöv Ullareds BK 160  

 

 

klass 2

2 startande

1) Raskabo Tazze schäfer Birgitta Persson Sävsjö BK 169,5 förstapris
2) Kogaråsen´s Vilse tervueren Adina Hermansson Sävsjö BK 163,5 förstapris

 

 

klass 1

 

6 startande

1) Rottrobis Szaga rottweiler Susanne Sundberg Njudungs BK 170,5 förstapris
2) Teamwork Youtiz boxer Anette Roos Sävsjö BK 170 förstapris
3) Northstar Lady ej stambokförd Malin Olsson Njudungs HU 148 andrapris
4) Damisi´s Chenzira rodesian ridgeback Inger Ström Sävsjö BK 147 andrapris
5) All About Being Best boxer Joakim Rydberg Vetlanda BHK 134 tredjepris
6) Guldrushen´s Love From New York godlen retriever Gun Svensson Sävsjö BK 118 tredjepris

 

 

 

Brukstävling, sök, 4 augusti

 

Domare, sök: Karl-Olge Gustavsson-Krafft och Mikael Gustavsson. Lydnad: Erik Rosander och Jonny Petersson

 

Elit

 

2 startande

 

1) Marhöjs Tarras schäfer Mats Johansson Linköpings BK 510,75 godkänd
2) Memoars Quintus border collie Staffan Ståhl Avesta BHK 478,50 godkänd

 

Högre klass
2 startande

Lägre klass

11 startande

1) Blackneck´s B´ella malinois Karin Bengtsson Vetlanda BHK 539,75 uppflyttad
2) Raskabo Tazze schäfer Birgitta Persson Sävsjö BK 467,25 uppflyttad
3) Haveringens Daatje hollendse herdehound Catrin Fernholm Eksjö BK 356,50 godkänd
4) Rixdivan´s Axa schäfer Emma Svensson Växjö BK 324  
5) Zurna collie långhår Inga Elmersson Sävsjö BK 219  

 

Rallylydnadstävling, 20 juli

Nybörjarklass A

24 startande
Domare: Mona Bratt

1) Tollartrollets Mandelblom tollare Evelina Karlsson Sveriges Hundungdom 100 kval. poäng
2) Tornedo´s Red Fire Zem border collie Lise-Lott Salomonsson Tranås BK 99 kval. poäng 
3) Rocky ej stambokförd Sarah Artursson Huskvarna HK 98 kval. poäng 
4) Prinos Lackis King´s Cross Hill bichon frisé Maria Walter Vadstena BK 96 kval. poäng
4) Gina ej stambokförd Therese Blomqvist Mariestads BHK 96 kval. poäng 
6) Runtunas Qeen Anne labrador retriever Jennifer Hofsö Vetlanda BHK 96 kval. poäng 
7) Legendens Stands Whit A Fist collie korthår Annie Larsson Tomten BHK 93 kval. poäng 
8) Bellmaker´s Ingo labrador retriever Kristin Wärnbring Habo BHK 92 kval. poäng
9) Mångsysslarens Charmiga Carmen cocker spaniel Katarina Johansson Vetlanda BHK 91 kval. poäng 
10) Goldblossoms Boomerang golden retriever Ing-Marie Johansson Sävsjö BK 90 kval. poäng
10) Rondeus Miss Moneypenny labrador retriever Jennifer Hofsö Vetlanda BHK 90 kval. poäng
12) Anja ej stambokförd Carolina Flyckt Lidköpings BK 89 kval. poäng
13) Legendens Kicking Bird collie korthår Sofie Wahlström Tidaholms BK 88 kval. poäng
14) Manco ej stambokförd Therese Blomqvist Mariestad BHK 86 kval. poäng 
15) Delawere Corolla golden retriever Suzanne Sjödahl Vadstena BK 78 kval. poäng
16) White Parthenos Dundrande Dagny vit herdehund Johanna Strömberg Sävsjö BK 77 kval. poäng 
17) Tiny Tuft´s Alessia Di Leon lag rom Anita von Braun Linköpings BK 76 kval. poäng
17) Bellmaker´s Indira labrador retriever Ann Linde Tranås BK 76 kval. poäng
19) Högtryckets Dream Flake flatcoated retriever Carolina Flyckt Linköpings BK 75 kval. poäng
20) Legendens Dances With Wolves collie korthår Lena Pinaitis Njuduns BK 71 kval. poäng 
219 Seamoor Golden Delicious collie långhår Jenny Jonsson Svenska Collieklubben 67 kval. poäng

 

Nybörjarklass B

23 startande
Domare: Madeleine Persson

1) Tonedo´s Red Fire Zem border collie Lise-Lotte Salomonsson Tranås BK 100 kval. poäng
1) Tiny Tuft´s Alessia Di Leon lag rom Anita von Braun Linköpings BK 100 kval. poäng
3) Anja ej stambokförd Carolina Flyckt Lidköpings BK 99 kval. poäng
4) Chappers A Spirit Of Love schapendoes Marika Söreskog Vadstena BK 97 kval. poäng
5) Frideborgs Ådi Ålly Lilleman shetland sheepdog Malin Palm Friberg Götene BHK 95 kval. poäng
6) Manco ej stambokförd Therese Blomqvist Mariestad BHK 94 kval. poäng
7) Rondeus Miss Moneypenny labrador retriever Jennifer Hofsö Vetlanda BHK 93 kval. poäng
8) Poomans Sixpack staff BT Hanna Johansson Staffordshire Bullterrierklubben 93 kval. poäng
8) Runtunas Queen Anne labrador retriever Jennifer Hofsö Vetlanda BHK 92 kval. poäng
10) Mångsysslarens Charmiga Carmen cocker spaniel Katarina Johansson Vetlanda BHK 89 kval. poäng
10) Gina ej stambokförd Therese B Mariestads BHK 89 kval. poäng
12) Frodo ej stambokförd Johanna Ringkvist Motala  BK 87 kval. poäng
13) Chiroskas Cool Babe shetland sheepdog Christina Löwgren Eksjö BK 86 kval. poäng
13) Bellmaker´s Indira labrador retriever Ann Linde Tranås BK 86 kval. poäng
15) White Parthenso Dundrande Dagny vit herdehund Johanna Strömberg Sävsjö BK 85 kval. poäng
16) Bellmaker´s Ingo labrador retriever Kristin Wärnbring Habo BHK 80 kval. poäng
17) Prinos Lackis King´s Cross Hill bichon frisé Maria Walter Vadstena BK 79 kval. poäng
18) Seamoor Golden Delicious collie långhår Jenny Jonsson Svenska Collieklubben 77 kval. poäng
19) Högtryckets Dream Flake flatcoated retriever Carolina Flyckt Lidköpings BK 73 kval. poäng
20) Easy Ego Boy australian shepherd Gudrun Berger Mariestads BHK 64  
21) Gebories Xylofon DSchnPS Annica Delén Växjö BK 58  
22)Lyckoshellans Everything I Whis shetland shepdog Suzanne Sjödahl Vadstena BK 55  
           

 

Fortsättningsklass A

16 startande
Domare: Madeleine Persson

1) Zenit V Erisson airedaleterrier Eva Persson Lesseboortens BK 89 kval. poäng
2) Vildvingens Kanel welsh springer spaniel Pernilla Johansson Nässjö BK 89 kval. poäng
3) Revärens Mannfed Mann shetland sheepdog Angelica Andersson Tranås BK 87 kval. poäng
3) Mångsysslarens Allvetande Alva cocker spaniel Katarina Johansson Vetlanda BHK 87 kval. poäng
3) Vallhunden Isa border collie Christel Natzén Skillingaryd Attilla BK 87 kval. poäng
6) Chess Player Tissot australian shepherd Britt-Marie Mörnefält Eksjö BK 86 kval. poäng
6) Canis Peacock airedaleterrier Eva Persson Lesseboortens BK 86 kval. poäng
8) Molars Spexa schäfer Kristin Wärnbring Habo BHK 85 kval. poäng
8) Squaw´s Vile JRT Therese Petersson Finspångs BHK 85 kval. poäng
10) Belize pa espaniol Sally Selin Vara-Grästorp BHK 82 kval. poäng
11) Night Ninja´s Flower Power shetland sheepdog Christina Löwgren Eksjö BK 79 kval. poäng
12) Leagården´s Black & Tan Impression kelpie Christel Natzén Skillingaryd Attilla BK 78 kval. poäng
13) Rondeus Qualified Queen labrador retriever Ulla Erdeberg Vetlanda BK 70 kval. poäng
14) Adde ej stambokförd Carolina Flyckt Lidköping BK 62  
15) Götängens Fixa Midsommardröm dans-svensk gårdshund Lena Sandberg Nilsson Svenska Collieklubben 47  
           

 

Fortsättningsklass B

14 startande
Domare: Mona Bratt

1) Molars Spexa schäfer Kristin Wärnbring Habo BHK 94 kval. poäng
2) Mångsysslarens Allvetande Alva cocker spaniel Katarina Johansson Vetlanda BHK 93 kval. poäng
3) Zenit V Eriksson airdaleterrier Eva Persson Lesseboortens BHK 92 kval. poäng
3) Chess Player Tissot australian shepherd Britt-Marie Mörnefält Eksjö BK 92 kval. poäng
5) Vildvingens Kanel welsh springer spaniel Pernilla Johansson Nässjö BK 90 kval. poäng
6) Leagården´s Blak &Tan Impression kelpie Christel Natzén Skillingaryd Attilla BK 87 kval. poäng
7) Squaw´s Vile JRT Therese Petersson Finspångs BHK 86 kval. poäng
8) Götängens Fixa Midsommardröm dansk-svensk gårdshund Lena Sandberg Nilsson Vimmerby BHK 83 kval. poäng
9) Canis Peacock airedaleterrier Eva Persson Lesseboortens BHK 81 kval. poäng
10) Adde ej stambokförd Carolina Flyckt Lidköpings BK 79 kval. poäng
11) Revärens Mannfed Mann shetland sheepdog Angelica Andersson Tranås BK 75 kval. poäng
12) Vallhunden Isa border collie Christel Natzén Skillingaryd Attilla BK 69  
13) Rondeus Qualified Queen labrador retriever Ulla Erdeberg Vetlanda BK 59  
14) Brantastigens Åskhimmel collie långhår Jenny Jonsson Svenska Collieklubben 45  

 

Avancerad klass

17 startande
Domare: Madeleine Persson

1) Roscanaillwe´s Smack kelpie Maria Ivarson Götene BK 99 kval. poäng
2) Bernergläntans Fräsige Frasse berner sennen Ulrica Olsson Svenska Sennenklubben 92 kval. poäng
3) Whyalla´s Garay kelpie Jenny Enåkander Motala BK 91 kval. poäng
4) Dreamwishes Quality shetland sheepdog Christina Mörnefält Eksjö BK 90 kval. poäng 
5) Zorrazo Ni Casio pa espaniol Pi Johansson Bergelind Vänersporgs BHK 87 kval. poäng 
6) Voodoo-Child border collie Maria Ivarson Götene BK 86 kval. poäng
7) King Edward´s Fia Filur keeshound Lisa Jensen Tranås BK 83 kval. poäng 
7) Rödmossa Thilma finsk lapphund Anna Orestig Habo BHK 83 kval. poäng
9) Lindjax Buttrix maliones Lina Jarhult Kind BK 81 kval. poäng
10) Ziggezätaz Zockertopp mops Mia Tegbrant SBK:s Göteneavdelning 80 kval. poäng 
11) Honey Creek´s Real Nadrid tollare Linda Rogberg Borås BHK 73 kval. poäng 
12) Tussbergets Skrållan pa espaniol Pi Johansson Bergelind Vänersborgs BHK 72 kval. poäng 
13) Saxon Hills Wee Dub Jack JRT Ann Oskarsson Elfsborgs BHK 68  
14) Frenja Ring My Bell shetland sheepdog Malin Palm Friberg Götene BHK 66  
15) Chaneni´s Sierra Fantasy golden retriever Ellen-Elisabeth Lund Vara-Grästorp BHK 55  
           
           

 

Mästarklass

3 startande

Domare: Mona Bratt

1) Falkentorps Kajsa dansk-svensk gårdshund Ursula Möller Falkenbergs BK 88 kval. poäng
2) Inkwells best Wishes flatcoated retriever Birgitta Elgh Ale BK 82 kval. poäng
3) Skogsvallarens Doosey border collie Madeleine Romild Elfsborgs BHK 66  

 

Brukstävling, spår, 12 maj

Elitklass

10 startande
Domare: Erik Rosander, Karl-Olge Gustavsson-Krafft

1) Raskabo Pinja schäfer Anna Lemchen Skillingaryd Attilla BK 564,75 cert
2) Kelliegårdens Tim border collie Emma Karlsson Boxholms BK 553,50 certpoäng
3) Wilse´s Etta schäfer Christer Sjögren Mjölby BHK 549,50 certpoäng
4) Trail Of Siberia´s Xaphira schäfer Stephanie Skagert Gustafsson Höglandets BK 537,25 certpoäng
5) Lindjax Gilda malinois Charlotte Nilsson Motala BK 536,25 certpoäng
6) Fuerza´s Åska schäfer Gun-Marie Fredriksson Tidaholms BK 518,50 godkänd
7) Stjärnglimtens Loka golden retriever Ulrik Andersson Boxholms BK 498 godkänd
8) Sea-Birds Snowstorm labrador retriever Pernilla Andersson Helsingborgs BK 446 godkänd

 

Brukstävling, spår, 13 april

Högre klass

5 startande
Domare: Erik Rosander, Anita Andersen

1) Råbäckens L-Vinna schäfer Henrik Persson Kind BK 465,75 godkänd
2) Rapport´s Lovis schäfer Ingrid Edvardsson Njudungs BK 409,75 godkänd

 

Rallylydnadstävling 23 mars, Atomhallen

Fortsättningsklass A
8 startande 
Domare: 

1) Roscanaille´s Smack australian kelpie Maria Ivarson Götene BK 94 kval. poäng
2) Whipped Cream´s Qhrizz Qhrozz finsk lapphund Anna Knutsson Smålandsstenars BK 92 kval. poäng
3) Voodoo-Child border collie Maria Ivarson Götene BK 78 kval. poäng
4) King Edward´s Fia Filur keeshond Lisa Jensen Tranås BK 59 godkänd

 

Fortsättningsklass B
8 startande 
Domare: 

1) Hillfire Naturally Blond shetland sheepdog Pernilla Sterne Tranås BK 91 kval.poäng
2) Ellinda´s Best Of The Top engelsk bulldogg Pia Ortscheid Älmhult BHK 85 kval. poäng
3) Dapeminos My Will Avenue portugisisk vattenhund Anna Ekström Torsås BK 73 kval. poäng
4) Chess Player Tissot australian shepherd Britt-Marie Mörnefält Eksjö BK 71 kval. poäng
5) Chess Player Hit And Run australian shepherd Britt-Marie Mörnefält Eksjö BK 49 godkänd

 

Nybörjarklass A
24 startande 
Domare:

 1) Bushundens Pippi Långstrump  Max  tollare Emilie Lindgren Värnamo BHK 100  kval. poäng
 2) Marzeminos Chess  briard Eva Bergzén Växjö BK   95 kval. poäng
 3) Lilla Eklidens Cocktail   tervueren Lisbeth Nyhlén  Älmhult BHK  93 kval. poäng 
 4) Oak Spring´s Don Carlos  papillon Emilie Lindgren  Värnamo BHK   88 kval. poäng 
 4) Carnac´s Mister Mercury   schapendoes Gabriella Johansson  Torsås BK   88  kval. poäng
 6) Vallhunden Isa   border collie Christel Natzén Skillingaryd Attilla BK  87 kval. poäng
 7) Vildvingens Kanel welsh springer spaniel Pernilla Johansson Nässjö BK   86 kval. poäng
 8) Lindjax Buttrix    malinois Lina Jarhult Kind BK  84 kval. poäng
 8) Kåpåsens William Deutz   cocker spaniel Erika Johansson  Värnamo BHK   84 kval. poäng 
10)  Footprints Autumn Dream   yorkshireterrier   Anita Skoglund Alingsås BHK  83 kval. poäng 
10)  Leagården´s Black & Tan Impression    australian kelpie   Christel Natzén Skillingaryd Attilla BK   83 kval. poäng
10) Ferradalens Effie   schäfer Christina Broddéus   Bollebygds BK   83 kval. poäng 
13) Wildandmagics Amazing Spike    australian shepherd  Sofia Persson  Kind BK   80 kval. poäng
14) Tejarpsdalens Mandeville The Strong   irish softcoated wheaten terrier  Kerstin Engström  Sävsjö BK   75 kval. poäng
15) Mari-mon´s Nice Jewel Of Fantasy    collie, långhår Monica Larsson Nybro BK   72 kval. poäng
16) Footprints Morning Storm  67.00  yorkshireterrier   Anita Skoglund  Alingsås BHK   67 godkänd
17) Kromka   ej stambokförd  Lukasz Tazbir  Älmhult BHK   63 godkänd
18) Traumer´s Egon  dansk-svensk gårdshund  Kristina Hellqvis  Partille BK   58  godkänd
19)  Noritzas Eyecatcher   cocker spaniel  Sarah Gustavsson  Värnamo BHK   54 godkänd 

 

Nybörjarklass B
25 startande 
Domare:
 

 1) Toolah   ej stambokförd  Linda Färnevik  Tomten BHK  100  kval.poäng
 2) Springmoon´s Chivas Regal   engelsk springer spaniel   Linda Andersson Götene BK   94 kval.poäng 
 3) Mångsysslarens Allvetande Alva     cocker spaniel Katarina Johansson Vetlanda BHK    93 kval.poäng 
 4) Mångsysslarens Charmiga Carmen  cocker spaniel  Katarina Johansson  Vetlanda BHK    91 kval.poäng 
 5) Frenja Ring My Bell  shetland sheepdog Malin Palm Friberg Lidköping BK  83 kval.poäng 
 5) Mångsysslarens Ambitiösa Alma  cocker spaniel  Katarina Johansson  Vetlanda BHK    83 kval.poäng 
 7) Brantastigs Åskhimmel   collie, långhår  Jenny Jonsson Svenska collieklubben   82 kval.poäng 
 8) Lightschaps Luffa-Moon    schapendoes  Katarina Hansson  Smålandsstenars BK   80 kval.poäng 
 9) Rondeus Qualified Queen   labrador retriever  Ulla Erdeberg  Vetlanda BHK   77 kval.poäng 
10) Saga   ej stambokförd  Syrene Landin Levin   Sävsjö BK   75 kval.poäng 
11) Rondeus Miss Moneypenny  labrador retrieve  Jennifer Hofsö  Vetlanda BHK   73 kval.poäng 
12) Götängens Fixa Midsommardröm   dansk-svensk gårdshund  Lena Sandberg Nilsson Vimmerby BHK   71 kval.poäng
13) Revärens Mannfred Mann shetland sheepdog  Angelica Andersson  Tranås BK  68 godkänd
14) Seamist Spiced Ice   collie, långhår Marie Palmgren  Nässjö BK   66 godkänd 
15) Texas   ej stambokförd Martina Skoglund  Eksjö BK  64 godkänd 
16) Whistlewood´s Main Street Kid  jack russell terrier   Sofia Petersson Växjö BK   55 godkänd 
17) Schalas Grey Cloud Tom   chihuahua, korthårig  Maria Leijon  Vimmerby BHK   10 godkänd
           
           
           
           
           
           
           
           




 

 

 
 
 
 
 

 
 


Lydnadstävling 17 februari, Atomhallen

Domare: Karin Falk

Elitklass
1 startande

1) Xerox Ej stambokförd Sandra Bergman Ljungby BK 237,5 andrapris

 

Klass 3
3 startande

1) Chili Ej stambokförd Ann Lind Habo BHK 245,5 andrapris
2) Whyalla's Black Hunter australisk kelpie Emma Kennmark Hultsfreds BHK 225 andrapris
3) Vallhunden Isa border collie Christel Natzén Skillingaryd Attilla BK 175,5  

 

Klass 2
8 startande

1) Il Santo´s Avanti flatcoated retriever Sara Carlsson Växjö BK 173 förstapris
2) Flatterhaft Alkaline flatcoated retriever Monica Bogren Hultsfreds BHK 170,5 förstapris
3) Krösaskogens Timo västgötaspets Linda Allkärlind Nordmalings BHK 166,5 förstapris
4) Hultagårdens Don´t Think It´s Luck pudel, stor Victoria Carlsson Skillingaryd Attila BK 134 tredjepris
5) Krösaskogens Nisse västgötaspets Rolf Johansson Sävsjö BK 122 tredjepris

 

Klass 1
12 startande

1) Spinoys Lavinia tervueren Eva Simonsson Hultsfreds BHK 184 förstapris
2) Järabackens Non Stop labrador retriever Jonna Kimmehed Skillingaryd Attila BK 177,5 förstapris
3) Krokasmedens Zoom malinois Anders Sandström Norrköpings BHK 166 förstapris
4) Stenseitens Daami finsk lapphund Pia Ravnell Bogar Njudungs BK 161,5 förstapris
5) Il Sano´s Anastasia flatcoated retriever Camilla Karlsson Växjö BK 143,5 andrapris
6) Rottrobis Szaga rottweiler Susanne Sundberg Njudungs BK 141,5 andrapris
7) Absolutrottis Ava rottweiler Jessica Karmetun Njudungs BK 137 tredjepris
8) Chess Player Tissot australien shepherd Britt-Marie Mörnefält Eksjö BK 131 tredjepris
9) Svea ej stambokförd Zandra Elmner Njudungs BK 129 tredjepris
10) Zebulons Latina Esperanza flatcoated retriever Rebecca Karlsson Växjö BK 128 tredjepris
11) Lizsias Zam golden retriever Ulrika Lagerqvist SSRK Småland 113,5 tredjepris